Wielkanocne tradycje kulinarne na antenie telewizji

  • 14.04.2022, 11:25
  • Aleksandra Granat
Wielkanocne tradycje kulinarne na antenie telewizji Urząd Gminy Fajsławice

Gmina Fajsławice wprowadziła dziś do studia telewizyjnego atmosferę świąt wielkanocnych. W porannym programie „Między Wisłą i Bugiem” na antenie TVP 3 Lublin, pani Krystyna Stefaniak – członek zespołu śpiewaczego „Fajsławianki” i pani Zofia Gieracz z Gminnego Stowarzyszenia Aktywnych Kobiet w Fajsławicach, miały okazję opowiedzieć widzom jakie tradycyjne potrawy przygotowuje się w gminie Fajsławice na wielkanocny stół.

Pani Krystyna Stefaniak, nie tylko śpiewa w lokalnym zespole, ale również pisze teksty piosenek i wiersze. Jeden z nich miał dziś swoją premierę na antenie programu. Zaprezentowany utwór to staropolskie powitanie, którym przywitała się z widzami autorka:

 

"Świąteczne powitanie gości"

Staropolskim obyczajem, witam Was szynką i jajem.

Do tego kiełbaska z chrzanem i torcik z marcepanem.

I kromeczkę chlebka świeżego i wódeczka do tego.

By się dobrze trawiło i wesoło wszystkim było.

Żeby się rodzinka radowała, bo przecież Wielkanoc nastała,

więc życzę wszystkim smacznego i miłego dnia świątecznego.

 

Panie zdradziły tajniki wyrabiania swojskich wędlin, przygotowywania prawdziwego  chrzanu i ćwikły, które są najlepszym dodatkiem do tradycyjnej wędzonki, a także wypiekania tradycyjnego chleba na naturalnym zakwasie. Pani Zofia Gieracz opowiedziała o przepisach na udane świąteczne wypieki, oparte na wielopokoleniowych recepturach – wielkanocną babę czy mazurka. Wszystkie potrawy i produkty, o których opowiadały nasze gospodynie, znalazły się w studiu na pięknie udekorowanym w stole, a następnie ze smakiem spałaszowane przez członków ekipy telewizyjnej.

 

W linku poniżej nagranie programu:

https://lublin.tvp.pl/42790638/poranek-miedzy-wisla-i-bugiem

(01:19:25 minuta nagrania)

Aleksandra Granat

Zdjęcia (7)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:


Pozostałe