KONFERENCJA ZIELARSKA "NATURALNIE O ZIOŁACH"

  • 01.08.2022, 10:19
  • Aleksandra Granat
Zdjęcie przedstawia uczestników konferencji zielarskiej "Naturalnie o… Urząd Gminy Fajsławice Konferencja Zielarska "Naturalnie o ziołach", 31 lipca 2022r., Gminny Ośrodek kultury w Fajsławicach

W niedzielę, 31 lipca 2022r. w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Fajsławicach odbyła się konferencja promująca zielarskie zasoby obszarów wiejskich Województwa Lubelskiego w ramach operacji  pn: ,, Naturalnie -Dobre bo Nasze" współfinansowanej ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 Plan Operacyjny na Lata 2022-2023 Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.  

W czasie konferencji przekazano najnowsze informacje naukowe i praktyczne, przedstawiono innowacyjne prace badawcze w dziedzinie zielarstwa i fitoproduktów, uprawy, zbioru, suszenia oraz przechowywania ziół, standaryzacji i oceny jakości surowców zielarskich, projektowania, urządzania, organizowania i zarządzania gospodarstwem zielarskim w aspekcie produkcyjnym. Uczestnicy konferencji poznali najnowsze innowacyjne naukowe trendy w uprawie ziół, praktyczne informacje od właściciela firmy zajmującej się obrotem i sprzedażą ziołowych produktów leczniczych. Przedstawiono naturalne zasoby ,,dzikich” - stanowisk zielarskich występujących na terenie obszarów wiejskich Lubelszczyzny dostępnych w zbiorze dla tradycyjnych gospodarstwach domowych. Przekazano kompleksową wiedzę dla 50 uczestników w zakresie innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie zielarstwa ułatwiającą lokalnym rolnikom profilowanie własnych upraw zielarskich w kierunku prozdrowotnym i proekologicznym, nakierowanych na zachowanie naturalnego środowiska przyrodniczego i zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich.

Te wszystkie niezwykle interesujące informacje w ciekawy sposób przedstawili uczestnikom konferencji zaproszeni prelegenci:

•          Prof. dr hab. Renata Nurzyńska-Wierdak - wykład inauguracyjny ,,Naturalnie o ziołach"

•          Dr hab. Agnieszka Najda, prof. UP - wykład: ,,Fitoprodukty - tradycja, a badania naukowe"

•          Krzysztof Wojciechowski - przyrodnik wykład: ,,Gdzie rośnie Kocimiętka? – stanowiska naturalnego występowania ,,dzikich” ziół na Lubelszczyźnie - dostępność i wykorzystanie w tradycyjnych gospodarstwach wiejskich"

•          Bogusław Domański - właściciel firmy Krautex wykład: ,,Optymalizacja  lokalnych zasobów zielarskich - urządzanie, organizowanie i zarządzanie  gospodarstwem zielarskim w aspekcie produkcyjnym. Naturalne ziołowe ekstrakty przeciwwirusowe".

Tekst: Gminny Ośrodek Kultury w Fajsławicach

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za tak liczny udział w konferencji, a na ręce Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Fajsławicach Wojciecha Husa składamy wyrazy uznania za doskonale zorganizowane wydarzenie i fantastyczną promocję Gminy Fajsławice na antenie telewizji, którą możemy obejrzeć w linku poniżej:

https://lublin.tvp.pl/42790638/poranek-miedzy-wisla-i-bugiem

(1:44:34 sek. nagrania)

 

 

Aleksandra Granat

Zdjęcia (9)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:


Pozostałe