VII Wojewódzkie Święto Ziół

  • 18.08.2021, 10:47
  • Aleksandra Granat
Data 15 sierpnia 2021r. wpisała się już na stałe do kalendarza fajsławickich wydarzeń. Tego dnia do Boniewa zjechali z terenu województwa lubelskiego rolnicy, plantatorzy ziół, mieszkańcy gmin i samorządowcy, by wziąć udział w VII Wojewódzkim Święcie Ziół. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Poseł do Europarlamentu Beata Mazurek.

Uroczystość zorganizowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego i Gminę Fajsławice w Święto Matki Bożej Zielnej, połączona została z parafialno-gminnymi dożynkami. To wydarzenie jest zwieńczeniem i uhonorowaniem ciężkiej pracy rolników i zielarzy, a także dziękczynieniem za zebrane plony.

W tegorocznej edycji wzięło udział 14 gmin z terenu województwa lubelskiego: Abramów, Fajsławice, Gorzków, Izbica, Kraśniczyn, Kock, Lubartów, Łopiennik Górny, Miasto Krasnystaw, Potok Wielki, Rudnik, Rybczewice, Sawin i Żółkiewka. Dla wszystkich, którzy zechcieli wziąć udział  i wspólnie z nami świętować tę uroczystość przygotowano wiele atrakcji.

Uroczystość rozpoczęła się barwnym korowodem dożynkowym, którzy poprowadzili Starostowie Dożynek. W tym roku tą funkcję piastowali pani Monika Król z Marysina i pan Jerzy Adamiak z Bielechy. Piękny tradycyjny wieniec dożynkowy przygotowany w tym roku przez panią Zofię Greczkowską – pracownika referatu oświaty Urzędu Gminy Fajsławice, nieśli Radni Gminy Fajsławice.  Mszę Świętą odprawił ks. Marian Nowak.

Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w dowód uznania za zaangażowanie w rozwój lubelskiego rolnictwa przyznał wyróżnienia rolnikom z terenu województwa lubelskiego. Pamiątkowe grawertony i upominki wręczyli Członek Zarządu Województwa Lubelskiego Zdzisław Szwed oraz Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Ewa Szałachwiej. Wśród wyróżnionych znaleźli się rolnicy z gminy Fajsławice: Łukasz Idzik z Siedlisk Pierwszych i Marek Ruszniak z Woli Idzikowkiej.

Podobnie jak w ubiegłym roku w ramach święta ziół przeprowadzone zostały konkursy ziołowe: na najsmaczniejsze ciasto z dodatkiem ziół i najpiękniejszy bukiet zielny. Do konkursu zgłoszono 15 bukietów ziołowych i 17 ciast z dodatkiem ziół. Najsmaczniejsze ciasto i I miejsce otrzymał miętowy sernik „Powiew lata” przygotowany przez Annę Wójcik z Gminnego Stowarzyszenia Aktywnych Kobiet w Fajsławicach. II miejsce zajęła również mieszkanka gminy Fajsławice Magdalena Jagiełło za tort czekoladowy z frużeliną gruszkowo-jabłkową. Trzecia nagroda przypadła Małgorzacie Jonczak z gminy Kock.   

Najpiękniejszy bukiet zielny uwiła Wiesława Kucharzyk z gminy Lubartów. Miejsce II wywalczył bukiet przygotowany przez Gminne Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Fajsławice, a bukiet, który zajął III miejsce przygotowały Panie z Zespołu Kulinarnego z Gorzkowa.

Podczas wydarzenia Placówka Terenowa KRUS w Piaskach przeprowadziła dla rolników konkurs BHP z atrakcyjnymi nagrodami. Chętnych nie brakowało, a wśród laureatów znaleźli się także mieszkańcy gminy Fajsławice: Jolanta Greczkowska, Sławomir Urban, Rafał Palus, Monika Rozwałka, Mariusz Wójcik, Magdalena Jagiełło i Kuba Stefaniak.

Dla najmłodszych również nie zabrakło atrakcji. Animatorzy zadbali o świetną zabawę, uśmiech i radość dzieci.

Gospodynie z Gminnego Stowarzyszenia Aktywnych Kobiet w Fajsławicach częstowały zupą pokrzywową, a koło łowieckie pysznym bigosem z sarniną. Uczestnicy mogli spróbować także produktów wpisanych na ministerialną Listę Produktów Tradycyjnych takich jak: sery z ziołami, lubelski cebularz, pierogi z czerwona fasolą czy kiełbasa wiejska.

            Bardzo ciekawą i całkiem nową atrakcją były warsztaty wicia wianków, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Pod okiem instruktorów – Zofii Greczkowskiej, Danuty Majcher i Marii Madej chętni próbowali swoich sił i zdolności w wiciu pięknych wianków na głowę z ziół i kwiatów, rosnących w miejscowych gospodarstwach.

            W trakcie trwania uroczystości przeprowadzona została loteria fantowa, z której dochód przekazany zostanie fundacji Krasnostawska Grupa Viva, zajmującej się opieką nad bezdomnymi zwierzętami. Inicjatorkami i głównymi organizatorami tej szczytnej akcji są Radne Gminy Fajsławice – Arleta Rogalska i Magdalena Jagiełło. Dzięki hojności ludzi dobrej woli zebrane pieniądze wykorzystane zostaną na zakup i leczenie podopiecznych fundacji.

            Wojewódzkie Święto Ziół ubogaciły występy zespołów śpiewaczych „Fajsławianki”, „Siedliszczanki”, kapeli ludowej „Siennica”, a także koncerty zespołów muzycznych m.in.: Loka, Cookies Band i Rozstrojeni. Przy dźwiękach muzyki uczestnicy bawili się do późnych godzin wieczornych.

Całość wydarzenia tak jak i w ubiegłego roku transmitowana była na antenie TVP 3 Lublin w programie „Lato z TVP”.

Dziękujemy wszystkim, którzy mieli swój wkład w zorganizowanie tego wyjątkowego dla nas święta, a także wszystkim tym, którzy w tym dniu świętowali razem z nami.

Szczególne podziękowania składamy sponsorom naszej uroczystości. Dzięki ich wsparciu udało nam się zapewnić odbiorcom więcej atrakcji i zabawy.

Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego

Idzik S.J.

EKO KRAS SP. Z O.O.

ELEKTRO-POL Policha Wiesław

Przedsiębiorstwo Handlowe KRAUTEX Bogusław Domański

USŁUGI ASENIZACYJNE Kowakczyk Krzysztof

THYMPOL Kozioł Konrad

Usługi Remontowo-Budowlane Jarosław Madeja

PPHU METALGROUP Grzegorz Wlizło

HERBIMAR

Bank Spółdzielczy w Krasnystawie

Usługi Geodezyjne Bartłomiej Sałaga

„Arpol” Arkadiusz Porzak

Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe RADOS Radosław Marcinek

AUTO HANDEL Majewski Waldemar

USŁUGI W ZAKRESIE ROBÓT ZIEMNYCH-WYKOPY Rozwałka Roman

ATCTECH Sp. z o.o. piotr Majchrzak

Adamiak Bolesław Sklep Spożywczy

HERBAPOL S.A.

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska Krasnystaw

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aleksandra Granat

Zdjęcia (34)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:


Pozostałe