Pamięci Niezłomnych...

  • 14.09.2021, 18:25
  • Aleksandra Granat
Zdjęcie przedstawia dekorację przygotowaną na uroczystość 75. rocznicy… Urząd Gminy Fajsławice Uroczystość 75. rocznicy śmierci Antoniego Kopaczewskiego "Lwa"
„Wolność Narodu nie jest tylko prawem i chwałą żywych, Wolność nade wszystko jest tryumfem poległych”

Dzień 8 września 1946r. zapisał na kartach lokalnej historii tragiczne wydarzenia. Tego dnia we wsi Ignasin funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej wtargnęli na posesję rodziny Dziachanów i zamordowali żołnierzy Armii Krajowej pod dowództwem Antoniego Kopaczewskiego pseud. „Lew” oraz żonę Józefa Dziachana i jego 4-letnią córkę Annę. W tym roku przypada już 75. rocznica tych tragicznych wydarzeń.

Gmina Fajsławice wraz z Urzędem do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, a w szczególności lubelskim Instytutem Pamięci Narodowej i głównym inicjatorem uroczystości - profesorem Tomaszem Panfilem, zaangażowała się w przygotowanie uroczystości upamiętniającej to tragiczne wydarzenie.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele parafialnym p.w. św. Jana Nepomucena w Fajsławicach, którą odprawił w intencji poległych ks. Marcin Smalec. Podniosły charakter nadały obecne na mszy poczty sztandarowe NSZZ Rolników Indywidualnych Solidarność, gminnych szkół, a także drużyny harcerskiej Dąbrowa. Przy pomniku znajdującym się nieopodal  miejsca tragedii 8 września 1946r. w Ignasinie, złożono kwiaty i zapalono znicze, oddając hołd poległym żołnierzom i członkom rodziny Dziachanów. W tym miejscu odsłonięto również tablicę pamiątkową poświęconą działalności członków oddziału Armii Krajowej, której przewodził Antoni Kopaczewski pseudonim „Lew”.

Dalsze uroczystości odbyły się w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Fajsławicach. Wzięły w nich udział władze samorządowe, mieszkańcy gminy Fajsławice, szkolna młodzież, a także rodziny ofiar tragicznych wydarzeń. Wszyscy swoją obecnością i chwilą zadumy  ciepłym słowem oddali szacunek i uczcili pamięć tragicznie poległych.

            Wśród zaproszonych gości byli: Waldemar Podsiadły – przedstawiciel Wojewody Lubelskiego, Zdzisław Niedbała – przedstawiciel Prezydenta Lublina, Poseł na Sejm RP Teresę Hałas reprezentował Mirosław Księżuk. Instytut Pamięci Narodowej Oddziału w Lublinie reprezentował Jacek Romanek, a także profesor Tomasz Panfil. Swoją obecnością uroczystość wsparła pani Agnieszka Hałaburdzin-Rutkowska z Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. W imieniu starosty krasnostawskiego wystąpił Przewodniczący Rady Powiatu Krasnostawskiego Witold Boruczenko. Wśród obecnych byli również członkowie rodzin uczestników wydarzeń z 1946r. min.: Jan Pędrak, Aniela Matraszek, Wiola Paplińska, Adam Łukasik, członkowie rodziny Dziachanów

W spotkaniu uczestniczyły również służby mundurowe z Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady im. Wielkiego Hetmana Konstantego Ostrogskiego oraz podporucznik Radosław Echta  z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

W wydarzeniu nie mogło zabraknąć członków Towarzystwa Przyjaciół Fajsławic z prezesem Adamem Polskim na czele, który zawsze dba i pielęgnuje pamięć i historię naszej gminy, a także dyrektorów, nauczycieli i uczniów gminnych szkół

            Pięknym momentem spotkania był występ artystyczny uczniów Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Fajsławicach, przygotowany pod kierownictwem pani Iwony Sałagi. Młodzież przeniosła wszystkich na chwilę do tamtych dni, kiedy trzeba było walczyć o wolność dla kraju, kiedy oddawano życie za swoją ojczyznę.

Wydarzenie ubogaciła również wystawa poświęcona Józefowi Franczakowi ps. „Lalek”. To ostatni partyzant polskiego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, który poległ w walce z grupa operacyjna ZOMO/SP w październiku 1963 roku, po 24 latach w zbrojnej konspiracji. Wystawę udostępnił pan Marek Franczak, który był obecny z nami w tym dniu i któremu serdecznie dziękujemy.

Spotkanie było wspomnieniem i uczczeniem pamięci poległych w tragicznych wydarzeniach, refleksją nad poczuciem własnej tożsamości narodowej, ale przede wszystkim niezwykłą lekcją historii, której nie zapomni nasza fajsławicka młodzież.

 

https://lublin.tvp.pl/55763331/8-wrzesnia-2021-g-1830

 

Aleksandra Granat

Zdjęcia (32)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:


Pozostałe