piątek, 17 maja 2024 02:01
Przeczytaj!
bezchmurnie

102. ROCZNICA BITWY POD KOMAROWEM - ŚWIĘTO KAWALERII POLSKIEJ

Plakat informacyjny 102. rocznicy Bitwy pod Komarowem - Święta Kawalerii Polskiej, 27-28 sierpnia 2022r.

Autor: Stowarzyszenie Bitwa pod Komarowem"

Prezes Stowarzyszenia „Bitwa pod Komarowem” oraz Prezes  Światowego Związku Żołnierzy AK Okręg Zamość serdecznie zapraszają do udziału w uroczystości 102. Rocznicy Bitwy pod Komarowem - Święto Kawalerii Polskiej - Komarowska Potrzeba 2022, podczas której nastąpi uroczyste odsłonięcie Pomnika Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej w Wolicy Śniatyckiej.

Zrealizowana przez Stowarzyszenie „Bitwa pod Komarowem” i Światowy Związek Żołnierzy AK Okręg Zamość inwestycja budowy Monumentu składa się z dwóch elementów: betonowej formy z odznakami wszystkich pułków kawalerii, zwieńczonej skrzydłami husarskimi oraz trzech sylwetek szarżujących kawalerzystów, odlanych z brązu w skali 1:1,5 a ustawionych pomiędzy skrzydłami. Całość od podłoża będzie miała 19,5 metra wysokości. Autorami projektu Pomnika są mgr Konrad Głuchowski oraz architekt Tomasz Dudek. Natomiast autorami rzeźb trzech jeźdźców są artysta rzeźbiarz Artur Wochniak, twórca między innymi Brunszwickiej Kwadrygi (Braunschweiger Quadriga) z dachu Braunschweiger Schloss oraz Tomasz Radziewicz.

Środki zebrane na budowę Pomnika w wysokości ponad 4 mln zł w większości pochodzą ze zbiórki społecznej - od prywatnych darczyńców. Nasza inicjatywa otrzymała również dofinansowanie ze środków budżetu państwa oraz konkursów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wykonanie płyt ze znakami pułków sfinansował Instytut Pamięci Narodowej. Organizacja uroczystości objętej Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości jest współfinansowana ze środków Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz innych podmiotów wymienionych w publicznym przekazie.

Bardzo ważne jest udzielone naszym organizacjom pozarządowym wsparcie Ministerstwa Obrony Narodowej, realizowane przez jednostki Wojska Polskiego.

Budowa Pomnika jest spełnieniem testamentu kawalerzystów II Rzeczypospolitej Polskiej, którzy w 1936 roku utworzyli komitet budowy. Bitwa pod Komarowem została uznana wtedy za jedno z sześciu największych zwycięstw jazdy polskiej. Z panteonu tych zwycięstw tylko Grunwald i Komarów leżą w obecnych granicach naszej Rzeczypospolitej. Monument postawiony na polach największego kawaleryjskiego boju XX wieku będzie symbolem polskiego zwycięstwa. Pomnik nawiązuje do przedwojennej koncepcji z 1936 roku i jest jedynym tak monumentalnym pomnikiem w Polsce dedykowanym kawalerii i artylerii konnej.

Poniżej aktualna fotorelacja ze stanu prac nad budową Pomnika.