czwartek, 28 marca 2024 09:33
zachmurzenie umiarkowane

Otwarcie Gminnego Ośrodka Kultury w Fajsławicach

Niedziela 20 września 2020r. na długo zostanie w pamięci mieszkańców gminy. Tego dnia bowiem oficjalnie otwarty został Gminny Ośrodek Kultury w Fajsławicach.
Kliknij aby odtworzyć

Ta wyczekiwana przez wszystkich uroczystość rozpoczęła się symbolicznym przecięciem wstęgi, którego dokonali  ksiądz kanonik Andrzej Domański, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Fajsławicach Wojciech Hus, Wójt Gminy Janusz Pędzisz, a także starosta krasnostawski Andrzej Leńczuk, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Mirosław Księżuk, inspektor nadzoru Tomasz Chruścicki i przewodniczący Rady Gminy Sławomir Michalak. Następnie proboszcz parafii Fajsławice  odmówił krótką modlitwę i poświęcił nowo otwarty budynek.

W tym szczególnym dla nas dniu byli z nami również proboszcz parafii w Siedliskach Drugich ks Grzegorz Woźniak, radni Powiatowi Ewa Nieścior, Bogusław Domański, Tadeusz Chruściel i Józef Wroński, wójtowie sąsiednich gmin Artur Sawa, i Monika Grzesiuk, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie Artur Sępoch, dyrektorzy instytucji kultury z terenu powiatu krasnostawskiego, dyrektorzy naszych gminnych szkół, członkowie gminnych organizacji pozarządowych, radni gminy Fajsławice, twórcy ludowi i mieszkańcy gminy.

W pierwszej części uroczystości Wójt Gminy Fajsławice Janusz Pędzisz podkreślił ważną rolę nowopowstałego miejsca dla społeczności lokalnej, która właśnie w tym miejscu będzie mogła rozwijać swoje pasje i zainteresowania, a także kształtować nawyki aktywnego uczestnictwa w kulturze. Wójt gminy przedstawił również krótki rys historyczny i kolejne etapy powstania tej inwestycji, dziękując przy tym wszystkim zaangażowanym w pomyślną realizację projektu. Szczególne słowa wdzięczności skierował do inspektorów budowlanych państwa Iwony i Andrzeja Chiniewicz i pan Tomasza Chruścickiego, którzy swoją wiedzą merytoryczną i doświadczeniem zawodowym okazali ogromną pomoc w rozwiązaniu napotkanych problemów projektowych. Prezentację multimedialną obrazująca kolejne etapy realizacji inwestycji można obejrzeć w linku poniżej. Z okazji otwarcia Gminnego Ośrodka Kultury dyrektor Wojciech Hus otrzymał wiele serdecznych życzeń owocnej pracy od zaproszonych gości.

Wydarzeniu towarzyszyły jeszcze dwie wspaniałe uroczystości jubileusz 35-lecia działalności artystycznej Zespołu Śpiewaczego „Siedliszczanki” oraz 30-lecie działalności Towarzystwa Przyjaciół Fajsławic. Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Fajsławicach zaprezentował zebranym historie powstania zespołu śpiewaczego jak i stowarzyszenia, ich bogaty i wartościowy dorobek działalności artystycznej i kulturalnej oraz liczne sukcesy i osiągnięcia. Wójt gminy i dyrektor GOK-u chcąc uhonorować zasłużonych, wręczyli Jubilatom pamiątkowe grawertony, listy gratulacyjne i piękne kwiaty. Słowa wdzięczności i uznania  w kierunku uhonorowanych popłynęły również od wielu osób obecnych na uroczystości.

W podziękowaniu za pamięć, upominki i ciepłe słowa Zespół Śpiewaczy zaprezentował kilka swoich utworów, wykonaniem których zaskoczyli wszystkich zebranych.

Wydarzenie ubogaciły wystawy twórców ludowych z terenu gminy Fajsławice. Uczestnicy mogli podziwiać oryginalne prace malarstwa Joanny Kosierb i Izabeli Polakowskiej, oraz barwne ikony pisane przez Kazimierza Szewczaka, a także zdjęcia laureatów konkursu fotograficznego „Naturalne jest piękne – Fajsławickie impresje jakich nie znamy”.

A.Granat