środa, 24 kwietnia 2024 12:53

WARSZTATY ZIELARSKIE "ZIOŁA W DOMOWYM OGRODZIE"

Plakat informacyjny Warsztaty zielarskie "Zioła w domowym ogrodzie", 27 września 2022r., godz. 15:00-18:00 w Centrum Promocji Produktu Lokalnego w Boniewie

Autor: Gminny Ośrodek Kultury w Fajsławicach

Gminny Ośrodek Kultury w Fajsławicach zaprasza na kolejną edycję warsztatów zielarskich ,,ZIOŁA W DOMOWYM OGRODZIE" w ramach operacji pn: ,, Naturalnie - Dobre bo Nasze" współfinansowanej ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich  na lata 2014-2020 Plan Operacyjny na Lata 2022-2023 Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Warsztat zielarski, podczas którego uczestnicy uczą się rozpoznawania rodzimych gatunków roślin i ich właściwości. Warsztat adresowany jest do osób z obszarów wiejskich zainteresowanych historią zielarstwa i ziołolecznictwa, uprawą gatunków roślin zielarskich w ogrodach przydomowych, w mieszkaniach i na działkach, znaczeniem ziół w sadownictwie, a także wykorzystaniem ochronnego sąsiedztwa ziół w uprawie współrzędnej z warzywami i roślinami ozdobnymi.

Uczestnicy zapoznają się z: historią ogrodów zielarskich, ekologicznym systemem uprawy, zasadami dobrej praktyki wytwórczej oraz sposobami przetwarzania surowców zielarskich w warunkach domowych. Omówiona zostanie rola ziół w ogrodach warzywnych i sadach. Uczestnicy zapoznają się z preparatami wytwarzanymi z roślin zielarskich i stosowanymi zarówno do roślin uprawianych w doniczkach w domu i na balkonie, jak i w ekologicznych ogrodach przydomowych i na działkach. Na warsztatach przedstawione zostaną także ozdobne gatunki ziół stosowane do świeżych lub suszonych bukietów oraz aromatycznych mieszanek ziołowych.