76. rocznica wydarzeń 8 września 1946r. w Ignasinie

  • 13.09.2022, 14:29
  • Aleksandra Granat
Zdjęcie przedstawia posterunek honorowy GRH im. 1 Pułku Legii Nadwiślańskiej… Urząd Gminy Fajsławice Posterunek honorowy GRH im. 1 Pułku Legii Nadwiślańskiej Ziemi Lubelskiej przy pomniku w Ignasinie w 76 . rocznicę wydarzeń 8 września 1946r.

8 września minęła kolejna rocznica tragicznych wydarzeń z 1946r., mających miejsce na terenie Ignasina. To tu 76 lat temu oddział Armii Krajowej następnie Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość Antoniego Kopaczewskiego ps. „Lew” stoczył ostatnią walkę z grupą operacyjną Urzędu Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej. Zginęli jego współtowarzysze, a także właściciele posesji Stanisław Dziachan, jego żona Helena oraz ich 4-letnia córeczka Anna.

Przy pomniku w Ignasinie upamiętniającym tą tragedię, obecni zebrani – m.in. przedstawiciele Samorządu i Rady Gminy Fajsławice, reprezentanci jednostek organizacyjnych gminy, mieszkańcy i szkolna młodzież, a także przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej, członkowie rodzin tragicznie poległych, złożyli kwiaty, zapalili znicze i uczcili pamięć zamordowanych żołnierzy i członków rodziny Dziachanów. W krótkiej modlitwie, chwili zadumy i wspomnieniach tamtych wydarzeń zebrani oddali cześć i szacunek tragicznie poległym.

Dzięki temu pielęgnujemy pamięć i historię naszej lokalnej społeczności. To nasz obowiązek i nasza powinność. Bez pamięci bowiem tracimy tożsamość, młode pokolenia tracą tożsamość – dlatego obecność na uroczystości młodzieży szkolnej jest niezwykle istotna.

Wójt Gminy Fajsławice dziękuje wszystkim obecnym na uroczystości, w szczególności księżom, którzy poprowadzili modlitwę w intencji poległych oraz członkom GRH im. 1 Pułku Legii Nadwiślańskiej Ziemi Lubelskiej NSZ pełniącym posterunek honorowy przy pomniku. Podziękowania składa również Dariuszowi Janiszkowi za przygotowany dla uczestników pyszny poczęstunek.

 

Aleksandra Granat

Zdjęcia (32)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:


Pozostałe