Obchody Święta Konstytucji 3 Maja

  • 04.05.2022, 07:48
  • Aleksandra Granat
Zdjęcie przedstawia uczestników obchodów Święta Konstytucji 3 Maja Urząd Gminy Fajsławice Obchody Święta Konstytucji 3 Maja

3 maja 2022r. minęła 231 już rocznica uchwalenia Konstytucji. Każda rocznica tego ważnego dla Polaków wydarzenia obchodzona jest zawsze bardzo uroczyście we wszystkich gminach i miastach na terenie całego kraju. Również Gmina Fajsławice godnie uczciła to wydarzenie.

W kościele parafialnym pw. Św. Jana Nepomucena w Fajsławicach została odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny, a także Strażaków, których święto obchodzimy 4 maja w dniu ich patrona św. Floriana.

W liturgii, której przewodniczył ks. Marcin Smalec, uczestniczyły władze samorządowe naszej gminy - Wójt Janusz Pędzisz, zastępca wójta Mieczysław Paluch, a także  Przewodniczący Rady Gminy Sławomir Michalak, Komendant Gminny OSP w Gminie Fajsławice Andrzej Wójcik na czele z druhami, radni powiatowi Tadeusz Chruściel i Józef Wroński, dyrektorzy gminnych szkół, prezes Towarzystwa Przyjaciół Fajsławic Adam Polski oraz liczni mieszkańcy. Swoją obecnością uroczystość ubogaciły poczty sztandarowe gminnych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, obu szkół oraz NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych.

Po zakończonej mszy zebrani przeszli w uroczystym pochodzie na Stary Cmentarz, gdzie pod Pomnikiem Powstańców Styczniowych złożono wieniec i zapalono znicze, a ksiądz Marcin Smalec odmówił krótką modlitwę. Wójt Gminy Janusz Pędzisz złożył podziękowania wszystkim uczestnikom uroczystości za ich liczną obecność,  patriotyczną postawę i  pamięć dla ważnych dla naszego narodu historycznych wydarzeń.

Tego dnia swoją uroczystość obchodzili wszyscy Strażacy. Druhowie z gminnych jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu Gminy Fajsławice świętowali swoje święto w remizie OSP w Woli Idzikowskiej. Była to doskonała okazja do złożenia wyrazów uznania, szacunku i ogromnej wdzięczności za codzienną służbę druhów i ich poświęcenie w wykonywaniu tej niebezpiecznej pracy.

Wójt Gminy Janusz Pędzisz bardzo serdecznie podziękował wszystkim Strażakom również za ich nieocenione zaangażowanie i wsparcie w organizację pomocy uchodźcom z Ukrainy, którzy znaleźli schronienie na terenie gminy Fajsławice, uciekając przed wojną. To dzięki ich obecności i opiece – zarówno uchodźcy jak i pracownicy i wolontariusze Punktu Pomocy Uchodźcom mogli i  nadal czują się bezpiecznie. Pamiątkowe grawertony na ręce Prezesów każdej jednostki OSP działającej na terenie gminy, wręczył Wójt Janusz Pędzisz wraz z zastępcą Mieczysławem Paluchem i Przewodniczącym Rady Gminy Fajsławice Sławomirem Michalakiem. Szczególne podziękowania otrzymał również Pan Waldemar Dąbski w uznaniu za wieloletnią służbę na stanowisku Gminnego Komendanta OSP, a także Pan Andrzej Wójcik, który obecnie sprawuje tą funkcję i koordynuje wszystkie działania jednostek.

Aleksandra Granat

Zdjęcia (63)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:


Pozostałe