piątek, 26 kwietnia 2024 21:10

Konferencja Towarzystw Regionalnych Lubelszczyzny

Logotyp Towarzystwa Przyjaciół Fajsławic

Autor: Towarzystwo Przyjaciół Fajsławic

Ubiegły weekend, 23-24 października 2021r. za sprawą Towarzystwa Przyjaciół Fajsławic poświęcony był tematom związanym z grobownictwem wojennym. Pod honorowym patronatem Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Wiceprezesa Rady Ministrów , Towarzystwo Przyjaciół Fajsławic wraz z Wojewódzką Radą Towarzystw Regionalnych w Lublinie, Wojewódzkim Ośrodkiem Kultury w Lublinie i Szkołą Podstawową im. Powstańców Styczniowych w Fajsławicach zorganizowało dwudniową konferencję pt.: „Towarzystwa Regionalne wobec problemów grobownictwa wojennego w Polsce i na Lubelszczyźnie”.

Pierwszy dzień konferencji, w Krasnostawskim Domu Kultury poświęcono m.in. tematom opieki nad miejscami pamięci narodowej, grobami i cmentarzami wojennymi, grobami Weteranów Walk o Wolność i Niepodległość Polski, grobami ważniejszych dowódców Oddziałów Żołnierzy Wyklętych, Obrońców Ojczyzny i poległych powstańców styczniowych na terenie województwa lubelskiego. Po części referatowej uczestnicy odwiedzili wybrane cmentarze wojenne i miejsca pamięci narodowej w Krasnymstawie, Łopienniku Górnym i Fajsławicach.

Drugi dzień konferencji rozpoczęła msza święta w kościele parafialnym w Fajsławicach, po której na starym cmentarzu złożono wieńce i zapalono znicze na grobach wojennych.

Dalsze uroczystości odbyły się w Gminnym Ośrodku Kultury w Fajsławicach. Temat kwest cmentarnych prowadzonych na odnowę starego cmentarza parafialnego w Fajsławicach, ich efekty przedstawiła pani Iwona Sałaga – członek Towarzystwa Przyjaciół Fajsławic. Konferencję ubogacił piękny montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Fajsławicach pod kierunkiem pani Urszuli Paluch, a także wystawa fotograficzna „Cmentarze i groby wojenne w gminie Fajsławice”, której autorem jest prezes Towarzystwa Przyjaciół Fajsławic – pan Adam Polski.

Towarzystwo Przyjaciół Fajsławic od dawna dba o pamięć i historię Ziemi Fajsławickiej, a także pamięć poległych w obronie ojczyzny żołnierzy, którzy pochowani są na starym cmentarzu. O to miejsce stowarzyszenie dba szczególnie. Z inicjatywy oraz działań Towarzystwa odnowiono i przeprowadzono renowację wielu nagrobków, a w tym miesiącu wykonano drogę z poręczą, która znacznie ułatwi osobom starszym, dotarcie do mogił i punktu poboru wody.  U podnóża cmentarza

ustawione zostały również dwie tablice informacyjne. Efekty działań będziemy mogli podziwiać w najbliższych dniach odwiedzając groby naszych bliskich  na starym cmentarzu.