Powiatowe Dożynki Rudnik 2021

  • 31.08.2021, 00:43
  • Aleksandra Granat
Zdjecie przedstawia dekoracje stoiska promocyjnego Gminy Fajsławice Urząd Gminy Fajsławice Dekoracje stoiska promocyjnego Gminy Fajsławice

Tegoroczne Powiatowe Święto Plonów mieszkańcy gmin powiatu krasnostawskiego świętowali w minioną niedzielę, 29 sierpnia w gminie Rudnik. Po uroczystej mszy świętej korowód dożynkowy przeszedł na boisko, gdzie odbyły się dalsze uroczystości: obrzęd dożynkowy, prezentacje wieńców dożynkowych, występy zespołów śpiewaczych i kapel ludowych, a także promocyjne stoiska gmin powiatu krasnostawskiego oraz strefa zabaw da dzieci. W godzinach wieczornych odbył się koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego oraz występ zespołu Loverboy.

Podczas wydarzenia Starosta Krasnostawski przyznał specjalne wyróżnienia rolnikom z terenu powiatu krasnostawskiego, by uhonorować ich trud codziennej pracy i umiłowanie ziemi. Wyróżnionymi rolnikami z gminy Fajsławice zostali Państwo Maria i Jerzy Adamiak z Bielechy. Nagrodę z rąk Poseł Teresy Hałas, starosty Andrzeja Leńczuka oraz Przewodniczącego Rady Powiatu Witolda Boruczenko i Wójta Gminy Pawła Kucharczyka odebrał syn Państwa Adamiaków – Tomasz Adamiak.

W ramach Święta Plonów przeprowadzony został konkurs wieńców dożynkowych oraz konkurs na najpiękniejsze stoisko promocyjne gminy.

Jesteśmy dumni, że wśród tak okazałych wieńców dożynkowych gmin powiatu krasnostawskiego nasz wieniec okazał się najpiękniejszy i zdobył I miejsce w konkursie. Ten fakt nie dziwi, gdyż wieniec gminy Fajsławice był wyjątkowy pod każdym względem i w 100 % zasłużył na miano najpiękniejszego. Wieniec wykonany metodą tradycyjną z użyciem nici konopnych, uwity został z 4 podstawowych zbóż: pszenicy, owsa, jęczmienia i żyta oraz pszenżyta, prosa i lnu o różnych stopniach dojrzałości. Wewnętrzne cztery ramiona wieńca chcąc nawiązać do bogatej tradycji zielarskiej gminy wykonano z dużej ilości zasuszonych ziół, roślin miododajnych oraz kwiatów ogrodowych i polnych, a przyozdobiono go ponad 20 gatunkami żywych i zasuszonych kwiatów, owocostanów i owoców roślin, występujących na terenie gminy Fajsławice. Autorem wieńca jest Pani Zofia Greczkowska – pracownik referatu oświaty Urzędu Gminy Fajsławice, której serdecznie gratulujemy i jesteśmy wdzięczni za zaangażowanie, poświęcony czas, wytrwałość i cierpliwość w wykonaniu tego dzieła. Teraz nasz wieniec dożynkowy zawalczy o tytuł najpiękniejszego wieńca dożynkowego na Wojewódzkim Święcie Plonów w Lubyczy Królewskiej.

Tym razem stoisko promocyjne gminy Fajsławice przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich "Razem Lepiej" w Ksawerówce. Członkinie Koła stanęły na wysokości zadania i wzorowo zadbały o najmniejsze szczegóły dekoracji. Stoisko było kolorowe, pełne wyjątkowego rękodzieła, dożynkowych dekoracji, ale przede wszystkim samych lokalnych pyszności, które przygotowały nasze Panie, a których nie mogli sobie odmówić uczestnicy dożynek. Wszystkie stoiska gminne okazały się tego dnia zwycięskie, otrzymując pamiątkowe dyplomy i nagrody pieniężne, które na pewno będą dobrze spożytkowane.

O promocję Gminy Fajsławice zadbał również Zespół Śpiewaczy Fajsławianki, który w przygotowanym programie słowno-muzycznym przedstawił jej walory i uroki.

Całą silną delegację gminy: Radnych Gminy, członkinie KGW „Razem Lepiej” w Ksawerówce, członków zespołu śpiewaczego Fajsławianki oraz pracowników urzędu gminy wspierał niezmiennie swoją obecnością Wójt Gminy Fajsławice Janusz Pędzisz, który wszystkim bardzo dziękuje za wspólną obecność i promocję naszej gminy podczas dożynek powiatowych.

Aleksandra Granat

Zdjęcia (29)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:


Pozostałe