czwartek, 25 kwietnia 2024 09:34

Profilaktyka czerniaka

Gmina Fajsławice przystąpiła do Ogólnopolskiego programu profilaktyki czerniaka w edycji 2020/2021 realizowanego przez Studenckie Koło Naukowe „Onkoma” przy Klinice Gastroenterologii Onkologicznej w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej – Curie w Warszawie.
Kliknij aby odtworzyć

Do udziału w programie gmina zaprosiła Szkołę Podstawową im. Bł. Jana Pawła II w Siedliskach Drugich oraz Szkołę Podstawową im. Powstańców Styczniowych w Fajsławicach.

W związku z faktem zgłoszenia chęci udziału w programie, ww. szkoły otrzymały materiały w postaci scenariusza zajęć lekcyjnych wraz z niezbędną obudową dydaktyczną – ulotka, plakat, materiały dla nauczyciela, film na temat samobadania skóry. Zajęcia były adresowane do uczniów klas VII i VIII a  celem przeprowadzonych zająć było poznanie zasad profilaktyki czerniaka, nabycie umiejętności samobadania skóry oraz wskazywanie różnic pomiędzy znamionami a zmianami nowotworowymi.

Zajęcia prowadzone przez trzech pedagogów odbyły się do tej pory dla 114 uczniów a kolejne zaplanowano do realizacji między 1 kwietnia a 30 czerwca br. W sumie w programie weźmie udział 161 uczniów z klas VII - VIII ze  szkół podstawowych działających na terenie naszej gminy.

Bardzo ważnym aspektem przystąpienia do programu była świadomość, że młodzież pozna czynniki podnoszące ryzyko zachorowania na czerniaka oraz zasady ochrony przed nowotworem a także dzięki nabytej wiedzy zachęci swoich bliskich i przyjaciół w lokalnych środowiskach do podjęcia niezwykle prostych, a zarazem skutecznych działań w zakresie profilaktyki czerniaka. Nabyta wiedza ma bowiem kluczowe znaczenie w ochronie nas samych przed zachorowaniem.

Niniejszy artykuł ma również za zadnie promować wiedzę na temat profilaktyki czerniaka. Dlatego zachęcamy do zapoznania się z materiałami informacyjnymi zamieszczonymi jako załączniki do artykułu. Pamiętajmy o tym, że profilaktyka jest najlepszą inwestycją w nasze zdrowie!