sobota, 20 kwietnia 2024 10:08

Kobieta Gospodarna Wyjątkowa 2021

5 maja 2021r., w Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyła się konferencja inaugurująca trzecią edycję konkursu Kobieta Gospodarna Wyjątkowa, organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego. Konkurs skierowany jest do Kół Gospodyń Wiejskich i stowarzyszeń z terenu województwa lubelskiego działających na rzecz rozwoju gminy.
Kobieta Gospodarna Wyjątkowa 2021

W tym roku motywem przewodnim konkursu są lubelskie zioła, których zagłębiem zielarskim jest niewątpliwie gmina Fajsławice. To tu uprawianych jest corocznie ok. 800 ha ziół. Uprawy zielarskie dla fajsławickich zielarzy to nie tylko sposób utrzymania, ale przede wszystkim wieloletnia tradycja kolejnych pokoleń mieszkańców. Z tego właśnie względu nasza gmina brała udział w inauguracji konkursu Kobieta Gospodarna Wyjątkowa.

Wspaniałą inicjatywą konkursu jest chęć docenienia kobiet, które pomimo wielu obowiązków rodzinnych i domowych, działają również na rzecz społeczności lokalnej. To kobiety gospodarne i wyjątkowe, które są skarbnicą ludowych tradycji kulinarnych, kulturowych i rękodzielniczych. Takich kobiet w gminie Fajsławice jest bardzo wiele.

W konferencji wzięły udział dwie wyjątkowe gospodynie z gminy Fajsławice: pani Barbara Sobczuk z Siedlisk Drugich i pani Magdalena Jagiełło wraz córką Aleksandrą  z Woli Idzikowskiej.

Pani Basia od wielu lat zajmuje się hafciarstwem. Swoje prace wykonuje głownie na szydełku – są to serwety, obrusy, firany, a także odzież nie tylko dla członków rodziny, ale i dla lalek wnuczki. Wykonanie tych rękodzielniczych prac, wymaga dużej cierpliwości i precyzji, dla pani Barbary to idealna terapia i oderwanie się od codziennych obowiązków i trosk.

Pani Magdalena mimo ogromu obowiązków w gospodarstwie rolnym znajduje czas na tradycyjne wypieki, których receptury przekazała jej mama i babcia, a które teraz pani Magdalena przekazuje swoim córkom. Młodsza pociecha pani Magdaleny - 10-letnia Aleksandra już od najmłodszych lat zapoznaje się z uprawą i zastosowaniem uprawianych przez rodziców ziół, a jej prace, produkty i potrawy zajęły pierwsze miejsce w konkursie „Niezłe Ziółko” organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w ubiegłym roku.

Tegoroczny konkurs składa się z 3 kategorii:

• „Ciasto jak dawniej” – na najlepszy tradycyjny wypiek cukierniczy
  • „Ziołowe skarby kulinarne” – na najlepszą potrawę z wykorzystaniem lubelskich ziół
  • „Serweta inspirowana tradycją” – na najpiękniejszy wyrób rękodzielniczy

Termin nadsyłania zgłoszeń mija 31 maja.

Przypominamy, że w ubiegłej edycji konkursu gospodynie z Koła Gospodyń Wiejskich „Razem Lepiej” w Ksawerówce zajęły trzecie miejsce na szczeblu powiatowym za szarlotkę królewską. Serdecznie zachęcamy gospodynie do wzięcia udziału w tegorocznym konkursie i zawalczenie o atrakcyjne nagrody, których pula wynosi ponad 88 tys. zł.

Wójt Gminy dziękuje przedstawicielom Urzędu Marszałkowskiego za zaproszenie do udziału w inauguracji konkursu, a także mieszkankom naszej gminy, które pięknie promowały gminę Fajsławice, jej kulturę lokalną; kulinarne specjały, wspaniałe rękodzieła. Podziękowania kieruje również w stronę pracowników Gminnego Ośrodka Kultury w Fajsławicach – pani Danuty Majcher i pani Feliksy Gorzkowskiej  za przygotowanie scenerii, na której znalazły się fajsławickie specjały mieszkańców gminy: chleb z dodatkiem ziół Państwa Orzechowskich z Bielechy, czosnkowo-ziołowe masło, domowe masło i twaróg pani Marii Adamiak z Bielechy, swojskie mięsne wyroby od firmy Flejmer, a także wypieki przygotowywane metodą tradycyjną, których autorami były Magdalena Jagiełło, Helena Jurek i Anna Wójcik.

W linku poniżej zobaczyć można pełny reportaż z konferencji.

Regulamin Konkursu, karty zgłoszeniowe i oświadczenia znajdują się na stronie internetowej Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich: