czwartek, 28 marca 2024 22:27
zachmurzenie małe

Święto Pieczonego Ziemniaka w Boniewie

Gminny Ośrodek Kultury w Fajsławicach podejmuje pierwsze działania kulturalne. Po oficjalnym otwarciu placówki w ubiegłym tygodniu zorganizowano Święto Pieczonego Ziemniaka. W dniach od 23 do 25 września 2020r. w Centrum Promocji Produktu Lokalnego w Boniewie, uczniowie z klas 0 - 3 naszych gminnych szkół wraz z wychowawcami spędzili wspaniały czas na świeżym powietrzu.
Święto Pieczonego Ziemniaka w Boniewie

Organizacja tego wydarzenia  mająca na celu kultywowanie dawnego zwyczaju związanego z wykopkami, była dla dzieci wartościową, praktyczną lekcją przyrody w terenie. Zajęcia poprowadziła pani Danuta Majcher, która od września br. jest pracownikiem Gminnego Ośrodka Kultury w Fajsławicach.

Dzieci poznały historię pochodzenia ziemniaka, wzięły również udział w wykopkach.
Nie obyło się także bez ogniska i pieczenia ziemniaków. Piękna pogoda pozwoliła na zabawy zręcznościowe m.in.: „kelnerzy”, „gorący kartofelek” czy rzut ziemniakiem do wiaderka. Dużo frajdy sprawiły uczniom zajęcia plastyczne - z wykorzystaniem ziemniaków i nasion jesiona powstały oryginalne jeżyki.

Po zajęciach w plenerze uczniowie odwiedzili Gminny Ośrodek Kultury w Fajsławicach, gdzie mogli obejrzeć wystawę malarska Joanny Kosierb, Izabeli Polakowskiej a także Kazimierza Szewczaka – twórców ludowych z terenu gminy Fajsławice. Zwiedzili również siedzibę Gminnej Biblioteki Publicznej w Fajsławicach i miło spędzili czas na placu zabaw przy GOK- u.

Dziękujemy pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury za zorganizowanie i przeprowadzenie tak  ciekawych zajęć dla naszych uczniów.

A.Granat